lt
Be eilių.    Be registracijos.   Kasdien nuo 9.00 iki 20.00
lt
Be eilių.    Be registracijos.   Kasdien nuo 9.00 iki 20.00
tymų imuniteto nustatymo tyrimas altameda

Tymai: pamiršta liga sugrįžo

Tymai – ūmi ir labai užkrečiama virusinė infekcija, kurios nuo 1 iki 3 atvejų tūkstančiui žmonių baigiasi mirtimi.

Tymų virusai ypač lakūs, jie lengvai plinta oro srautais pastato ribose. Ultravioletinei radiacijai virusas yra labai jautrus, todėl galimybė užsikrėsti lauke yra labai maža. Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus, iš kurio tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus ir plinta oro lašeliniu būdu. Jeigu patalpoje yra sergantysis ir neskiepytas ar tymais nepersirgęs žmogus, tikimybė, kad jis užsikrės yra apie 95%. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji.

Tymų simptomai ir gydymas

Tymai prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu, dažnai kamuoja viduriavimas. Po 1-2 dienų nuo ligos pradžios išberia. Pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas apima liemenį, galūnes. Dažniausios tymų komplikacijos – plaučių, gerklų, ausų uždegimai. Retais atvejais tymai gali komplikuotis ir smegenų uždegimu (encefalitu).

Specifinių tymų gydymo priemonių nėra – taikomas tik simptominis gydymas. Tai – sunkiai pakeliamas susirgimas žmogui – tiek vaikui, tiek suaugusiam. Kadangi specifinio gydymo nėra, atstatomas susirgusiojo skysčių balansas, gydoma antidiuretikais. O su liga kovoja tik imunitetas. Jei imunitetas nėra labai stiprus, sergama kokia nors lėtine liga, tai yra tiesus kelias į komplikacijas. Patikimiausiai nuo tymų viruso saugo skiepai.

Skiepai

Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 metais. Čia vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėnesių ir 6-7 metų amžiaus. Tik dvi vakcinos dozės užtikrina patikimą ir ilgalaikę apsaugą nuo tymų infekcijos. Pavėlavus paskiepyti vaiką, tą padaryti galima ir vėliau. Skiepytis gali ir suaugę. Skiepai ypatingai svarbūs, jei yra planuojamos kelionės į endemines šalis.

Tėvai, nusprendę atžalų neskiepyti bijodami galimų nepageidaujamų reakcijų į vakciną, turėtų žinoti, kad po skiepo vaikas gali pakarščiuoti, jį gali išberti – imuninės sistemos reakcija gali pasireikšti, tačiau dėl to vaikas nei numirs, nei sunkiai susirgs. Susirgus tymais, nuo ligos numirti yra didesnė tikimybė nei pasiskiepijus ištikti komplikacijai.

Siekiant suvaldyti šį virusą, reikalingos ypač aukštos skiepijimo apimtys (didesnės nei 95%). Kai kurie žmonės dėl tam tikrų būklių negali būti paskiepyti. Kai nepasiskiepijusių būna per didelė dalis (daugiau nei 5%), turme tymų protrūkius. Vadovaujantis ULAC duomenimis, 2017 m. paskiepytų nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės infekcijų dvejų metų amžiaus vaikų vakcinacijos aprėptys Lietuvoje siekė tik 93,5%.

Imunitetas tymų virusui

Patikimas ir ilgalaikis imunitetas tymų virusui susidaro tik po dviejų vakcinos dozių. Jei abejojate, ar nuo tymų esate paskiepytas, patariama kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje yra jūsų sveikatos kortelė nuo pat gimimo. Tikimybė, kad žmogus, gavęs du reikalingus skiepus, neturės imuniteto tymams – maža.

Tačiau yra atvejų, kai imunitetas išnyksta. Taip nutinka apie 5% gyventojų. Tai gali būti dėl imunodeficitinės asmens būklės ar dėl tam tikrų lėtinių ligų, kurios turi reikšmės bendrai imuniniam atsakui.

Imuniteto atsako lygį galima nustatyti ir laboratoriniais tyrimais. Ypač tai verta padaryti nėščiosioms ar pastoti planuojančioms bei tiems žmonėms, kurie nežino, ar buvo skiepyti.

Saugiai. Patogiai.

Altameda padeda aktyviems žmonėms greitai pasirūpinti savo ir savo vaikų sveikata: pasiskiepyti ir atlikti kraujo tyrimus, patogiai gauti aiškius atsakymus.

Daugumos tyrimų atsakymus išsiųsime el. paštu po pusdienio, kai kuriuos tyrimus atliksime čia pat.

Pasiūlymai Jūsų sveikatai: